Otwieramy Szkołę Lektora

czyli przygotowanie do służby lektorskiej

Szkoła lektora jest wydarzeniem diecezjalnym, podczas którego kandydaci na lektorów zostaną przygotowani i uroczyście upoważnieni przez Biskupa Diecezjalnego Kazimierza Gurdę do pełnienia posługi lektora w parafii

Spotkania kandydatów na lektorów będą odbywały się w dekanatach pod kierunkiem dekanalnych duszpasterzy ds. liturgii. Prosimy, aby w czasie Szkoły Lektora nie organizować osobnych spotkań przygotowujących do posługi lektora w swoich parafiach. 

Znajdź swego duszpasterza ds. liturgii - dowiedz się więcej....

Dekanalny duszpasterz ds. liturgii będzie odpowiedzialny za miejsce i terminy zjazdów kandydatów na lektorów wraz z ich opiekunami oraz za dobór kadry prowadzącej spotkanie.

Materiał w formie elektronicznej i książkowej do prowadzenia spotkań będzie dostępny na stronie diecezjalnego duszpasterstwa służby liturgicznej www.ddsl.siedlce.pl oraz przekazany do dekanatów w wersji papierowej.

W szkole lektora może wziąć udział ministrant od klasy VIII wzwyż, który ma udokumentowany staż ministrancki przynajmniej 3 lata. Ważne jest także to, aby kandydat wyraził szczere pragnienie bycia lektorem w parafii. Kolejne otwarcie szkoły lektora nastąpi w 2024 roku.

Zgłoszenia kandydatów na lektorów należy dokonać do 10 października poprzez stronę diecezjalną (poprzez formularz zgłoszeniowy)  lub bezpośrednio do swojego dekanalnego duszpasterza ds. liturgii. Zgłoszenia dokonują wyłącznie ks. proboszczowie lub księża opiekunowie. Do zgłoszenia należy dołączyć zaświadczenie z parafii (może być zbiorcze) stwierdzające, że kandydaci na lektorów spełniają formalne wymogi uczestnictwa w szkole lektora. 

Po weryfikacji zgłoszeń zostanie ostatecznie rozplanowanie Szkoły Lektora w dekanatach. Może się zdarzyć sytuacja, że dekanaty zostaną połączone ze względu na mniejszą liczbę osób lub inne okoliczności. 

Szkoła lektora powinna zamknąć się w ramach czasowych od 18 października do 13 marca. W tym czasie należy zorganizować przynajmniej 5 sesji wykładowych (po ok. 4 godziny każda łącznie z przerwami) według przygotowanego planu. Wskazane jest, aby uczestnicy mieli możliwość w tym czasie posiłku. Uroczyste upoważnienie do posługi lektora odbędzie się w katedrze siedleckiej 26 marca o godz. 12.00. 

Koordynatorem szkoły lektora w diecezji jest ks. Tomasz Koprianiuk, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, tel. 504 894 489. W przypadku zmian wynikających z sytuacji epidemicznej w kraju będziemy informować na bieżąco drogą telefoniczną.

Informacja na stronie diecezjalnej, zerknij...

Jeśli nie będzie możliwości spotkania  fizycznego wówczas szkoła będzie kontynuowana on-line za pośrednictwem FARO.TV

Ks. Tomasz Koprianiuk, DDSL

Organizacja Szkoły Lektora

Rozpoczynamy w siedmiu miejscach diecezji

Zgodnie z zapowiedzią w tym roku chcemy przeprowadzić Szkołę Lektora w naszej diecezji. Choć czasy są trudne i wymagające to ruszamy z nadzieją, że Bóg który rozpoczyna dobre dzieła sam ich dokonuje

Termin zgłoszeń na Szkołę Lektora upłynął 10 października. Formalnie Szkoła rozpoczęła swoje funkcjonowanie od 18 października i potrwa do 13 marca. Podczas pierwszego spotkania kandydaci zobowiązani są przedstawić zaświadczenia z parafii, że mają przynajmniej 3-letni staż ministrancki oraz ukończone 15 lat (VIII klasa SP). Zaświadczenia mogą być zbiorcze. Podczas pierwszego spotkania kandydaci wypełniają także kartę zgłoszeniową, do pobrania z tej strony.

Szkoła Lektora w Rykach

Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 października w parafii Ryki, początek o godz. 9.30. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • ryckiego
  • garwolińskiego
  • adamowskiego

Liderem Szkoły Lektora jest ks. Stanisław Chodźko, Dziekan dekanatu ryckiego. Terminy kolejnych spotkań zostaną przekazane na spotkaniu. 

Szkoła Lektora w Żelechowie

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 listopada w parafii Żelechów, początek o godz. 9.30. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • żelechowskiego

Liderem Szkoły Lektora jest ks. Macin Chruściel, wikariusz parafii Żelechów.  Terminy kolejnych spotkań zostaną przekazane na spotkaniu. 

Szkoła Lektora w Skórcu  

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 listopada w parafii Skórzec, początek o godz. 9.30. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • domanickiego
  • grębkowskiego
  • siedleckiego
  • suchożebrskiego

Liderem Szkoły Lektora jest o. Grzegorz Reiss, wikariusz parafii Skórzec. Dekanalni referenci ds liturgii są zaproszeni do pomocy w organizacji szkoły.  Terminy kolejnych spotkań zostaną przekazane na spotkaniu. 

Szkoła Lektora w Parczewie

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 listopada w Bazylice Parczewskiej, początek o godz. 9.30. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • komarowskiego
  • parczewskiego 

Liderem Szkoły Lektora jest ks. Stanisław Kulik,  proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Parczewie. Dekanalni referenci ds liturgii są zaproszeni do pomocy w organizacji szkoły.  Terminy kolejnych spotkań zostaną przekazane na spotkaniu. 

Szkoła Lektora w Janowie Podlaskim

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 listopada w parafii Janów Podlaski, początek o godz. 9.30. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • bialskiego południowego
  • janowskiego 

Liderem Szkoły Lektora jest ks. Łukasz Kulik,  wikariusz parafii Janów Podlaski. Dekanalni referenci ds liturgii są zaproszeni do pomocy w organizacji szkoły.  Terminy kolejnych spotkań zostaną przekazane na spotkaniu. 

Szkoła Lektora w Sobolewie

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 listopada w parafii Sobolew, początek o godz. 9.30. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • łaskarzewskiego

Liderem Szkoły Lektora jest ks. Adrian Gendek,  wikariusz parafii Sobolew.  Terminy kolejnych spotkań zostaną przekazane na spotkaniu. 

Szkoła Lektora w Łukowie

O terminie powiadomimy wkrótce. Do tej szkoły są przypisani kandydaci z dekanatów: 

  • łukowskiego I 
  • łukowskiego II

Liderem Szkoły Lektora jest ks. Łukasz Iwaniec. 

 

Łącznie do Szkoły Lektora zapisało się około 140 kandydatów z całej diecezji. Jak widać na załączonych wykazach dekanatów nie we wszystkich dokonano zgłoszeń. Jeśli jeszcze ktoś chciałby dołączyć do grona kandydatów to jest taka możliwość, pod warunkiem że uda się na pierwsze spotkanie w wyznaczonym terminie do najbliższej punktu Szkoły Lektora. 

Materiały do prowadzenia zajęć zostaną przekazane do Liderów Szkół Lektora. Wszelkie dodatkowe informacje - proszę dzwonić 504 894 489. 

Ks. Tomasz Koprianiuk DDSL

 

Do pobrania:

Upoważnienie do posługi lektora

26 marca w katedrze siedleckiej

Diecezja siedlecka przez posługę bpa Kazimierza Gurdę będzie miała nowe osoby, upoważnione do pełnienia posługi lektora w parafiach

Ceremonia upoważnienia dokona się podczas Eucharystii w katedrze siedleckiej 26 marca 2022 roku. 

 Pro memoria dla uczestników i opiekunów

  1. Listy uczestników Szkoły Lektora należy przesłać na adres tomkoper@gmail.com, z zaznaczeniem - Imię i nazwisko, data urodzenia, parafia 
  2. Grupy przyjeżdzają do katedry własnym transportem z ośrodków, w których odbywał się kurs lektora - Skórzec, Ryki, Sobolew, Łuków, Żelechów, Janów Podlaski, Parczew pod opieką wyznaczonych opiekunów. Jest możliwe indywidualne przybycie do katedry po uprzednim uzgodnieniu z liderem, odpowiedzialnym za szkołę w danym ośrodku 
  3. Mile widziani są bliscy kandydatów jako nasi goście
  4. Dla księży opiekunów jest możliwy udział w koncelebrze
  5. Kandydaci przywożą ze sobą alby i cingula 
  6. Dla wszystkich uczestników przewidziane są zaświadczenia o ukończonej szkole lektora

Plan wydarzenia 

  1. Przyjazd do Siedlec w godz. 10.00-10.20
  2. Godz. 10.30  - Spotkanie organizacyjne w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlach, omówienie elementów obrzędu upoważnienia
  3. Godz. 11.30 - przejście do Katedry i zajęcie miejsc
  4. Godz. 12.00 - uroczysta Eucharystia pod przew. bpa Kazmierza Gurdy 
  5. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy i opiekunowie będą mieli możliwość poczęstunku w postaci pakietu żywnościowego (słodka bułka, woda, owoc). 

Asysta liturgiczna - parafia katedralna w Siedlcach, próba w czwartek o godz. 19.00

Ogromne podziękowania dla wszystkich liderów Szkoły Lektora w 7 ośrodkach naszej diecezji
  • Szkoła Lektora w Rykach - ks. Stanisław Chodźko
  • Szkoła Lektora w Żelechowie - Ks. Marcin Chruściel
  • Szkoła Lektora w Skórcu  - o. Grzegorz Reiss
  • Szkoła Lektora w Parczewie - ks. Stanisław Kulik
  • Szkoła Lektora w Janowie Podlaskim - ks. Łukasz Kulik
  • Szkoła Lektora w Sobolewie - ks. Adrian Gendek
  • Szkoła Lektora w Łukowie - ks. Łukasz Iwaniec

     

 

Armia nowych lektorów

Po uroczystym upoważnieniu

26 marca wpisze się w historię naszej diecezji jako dzień upoważnienia do funkcji lektora poprzez posługę biskupią w katedrze siedleckiej. Dotychczas takie obrzędy dokonywały się w parafiach. Cieszymy się, że tak ważny obrzęd nabiera nowego kształtu i jest ukazaniem piękna służby lektorskiej w wymiarze całej diecezji 

Szkoła lektora rozpoczęła swoje funkcjonowanie od 18 października 2021 roku. Spotkania w ramach przygotowania do pełnienia funkcji lektora odbywały się w 7 ośrodkach naszej diecezji, o czym pisaliśmy wcześniej. 

Organizacja szkoły lektora - więcej...

Mianowani do pełnienia funkcji lektora zasilą szeregi tych, którzy pragną czytać Pismo Św. podczas zgromadzenia liturgicznego. Zanim poprosili o upoważnienie do tej funkcji zostali poproszeni o udział w spotkaniach wyjaśniających istotę tej funkcji. Jako Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej wyrażamy serdeczną wdzięczność kapłanom prowadzącym kursy lektorskie w ośrodkach, a szczególnie Rodzicom za ich ścisłą współpracę w tym zakresie. 

Także nowi lektorzy wyrazili są wdzięczność na ręce bpa Grzegorza Suchdolskiego, który upoważnił ich do pełnienia tej posługi. 

Warto nadmienić, że w ostatnich latach praktyka czytania przez lektorów po formacji ministranckiej nieco przygasła. Tym bardziej cieszy fakt, że do grona tzw. lektorów świeckich dołączą ci chłopcy, którzy do tej pory pełnili funkcję przy ołtarzu jako ministranci. 

Dowiedz się więcej o przebiegu wydarzenia z portalu Podlasie24.pl

Serdecznie dziękujemy za zdjęcia p. Kamilowi Skorupce i p. Piotrowi Grabowskiemu.

Na zakończenie przydatne informacje o samej funkcji lektora: 
W odnowie liturgii Słowa Bożego po Soborze Watykańskim II nawiązano do starej tradycji chrześcijańskiej i przywrócono liturgiczną funkcję lektora. Mogą ją pełnić, tak jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ludzie świeccy – mężczyźni i kobiety, młodzi chłopcy i dziewczęta. Im to przysługuje przywilej czytania wszystkich lekcji z Pisma świętego, z wyjątkiem Ewangelii, nie tylko w czasie Mszy świętej, ale również podczas innych celebracji liturgicznych. Ponadto lektor, gdy nie ma psalmisty, może odśpiewać lub odczytać psalm między czytaniami. Niezwykle ważnym wymaganiem, jakie stawia się lektorowi, jest jego właściwy stosunek do Pisma świętego i troska o głębszą znajomość, rozumienie i umiłowanie Słowa Bożego. Lektor jest tym, który żyje Słowem Bożym, czyta je i nad nim rozmyśla, z niego czerpie tematy do refleksji i modlitwy.
Wspólnota wiernych uczestniczących w liturgii składa się z wielu członków, zorganizowanych i zjednoczonych pod przewodnictwem kapłana. Dlatego w zgromadzeniu liturgicznym obowiązuje zasada podziału funkcji i zadań. Różne działania i posługi są wykonywane przez poszczególne osoby dla dobra wspólnego wszystkich członków. W odprawianiu liturgii każdy spełniający swą funkcję, czy to duchowny czy świecki, powinien czynić tylko to i wszystko to, co należy do niego z natury rzeczy i na mocy przepisów liturgicznych (KL 28). Poprzez swoją posługę w liturgii lektorzy oraz wszyscy inni zaangażowani czynnie w celebrację, powinni stawać się na co dzień prawdziwymi świadkami Chrystusa, któremu służą przy ołtarzu. Swoje czynności powinni wypełniać pobożnie, gorliwie, na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej. Powinni także pomagać ludziom i nieść radość, zwalczać wady, rozwijać w sobie życie Boże, systematycznie poznawać liturgię i żyć nią na co dzień.

Kurs Ceremoniarza 2024/2025

Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej informuje o rozpoczęciu zapisów na Kurs Ceremoniarza.

Celem kursu jest pogłębienie duchowości liturgicznej wśród lektorów i znajomości przepisów liturgicznych oraz przygotowanie do prowadzenia grup ministranckich i organizacji od strony liturgicznej różnego rodzaju przedsięwzięć w parafii.
W kursie mogą wziąć udział lektorzy od klasy VIII wzwyż, z co najmniej dwuletnim stażem służby w stopniu lektora, którzy odznaczają się odpowiednim wyrobieniem duchowym, kulturą osobistą oraz pragną służyć Chrystusowi i Kościołowi. Ceremoniarzem nie może być osoba sprawiająca trudności wychowawcze i będąca negatywnym przykładem dla młodszych ministrantów. 

Zgłoszeń dokonujemy pod adresem mailowym lub pod nr tel.: 

centrum@ddsl.siedlce.pl / 881 780 999 

Dokumenty wymagane przy zapisie:

1. Imienne skierowanie od Księdza Proboszcza z parafii miejsca posługiwania (dostępne do pobrania na stronie internetowej www.ddsl.siedlce.pl)
2. W przypadku osób niepełnoletnich – zgoda rodziców (dostępna na ddsl.siedlce.pl) (Dokumenty dostarczamy podczas pierwszego zjazdu 16 listopada 2024 r.)

 

Sprawy organizacyjne:

1. Organizacją kursu ceremoniarza zajmuje się Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej. Kurs odbywa się na poziomie diecezjalnym (nie organizujemy kursów ceremoniarza w dekanatach lub w okręgach). 
2. Spotkania kursu odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu, ul. Seminaryjna 26, 07-110 Siedlce, w wyznaczone soboty, w godzinach 10.00-15.30.
3. Kurs w formie 6 spotkań  rozpocznie się 16 listopada 2024 r., a zakończy się w maju 2025 r. rekolekcjami i uroczystym przyjęciem błogosławieństwa przez ceremoniarzy. 
4. W kursie mogą uczestniczyć lektorzy od VIII klasy szkoły podstawowej.

5. Koszt całości kursu 500 zł. (cena obejmuje materiały formacyjne, krzyż ceremoniarza oraz wyżywienie w trakcie spotkań).
6. Liczba miejsc na kursie jest ograniczona, dlatego o przyjęciu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
7. Obecność na spotkaniach jest obowiązkowa – możliwa jest jedna usprawiedliwiona nieobecność, druga zasadniczo oznacza rezygnację z kursu.
8. Zajęcia kursu obejmują wykład liturgiczny oraz zajęcia praktyczne. Na każde spotkanie trzeba zabrać ze sobą zeszyt oraz długopis.

Terminy zdjazdów:

16.11.2024 r. (miejsce: Katedra Siedecka)

07.12.2024 r. (miejsce: WSD Siedlce)

22.02.2025 r. (miejsce: WSD Siedlce)

22.03.2025 r. (miejsce: WSD Siedlce)

05.04.2025 r. (miejsce: WSD Siedlce)

09. 05. 2025 r. – dzień skupienia przed przyjęciem błogosławieństwa do posługi Ceremoniarza (obecność obowiązkowa)

10. 05. 2025 r. – V Kongres Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej z udzieleniem błogosławieństwa Ceremoniarzom przez Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdę. 

 

Do pobrania:

Do świętej
przystępuję służby

Chcę ją dobrze pełnić
Jak zostać ministrantem?