Armia nowych lektorów
Po uroczystym upoważnieniu
Szkoła lektora rozpoczęła swoje funkcjonowanie od 18 października 2021 roku. Spotkania w ramach przygotowania do pełnienia funkcji lektora odbywały się w 7 ośrodkach naszej diecezji, o czym pisaliśmy wcześniej.
Organizacja szkoły lektora - więcej...
Mianowani do pełnienia funkcji lektora zasilą szeregi tych, którzy pragną czytać Pismo Św. podczas zgromadzenia liturgicznego. Zanim poprosili o upoważnienie do tej funkcji zostali poproszeni o udział w spotkaniach wyjaśniających istotę tej funkcji. Jako Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej wyrażamy serdeczną wdzięczność kapłanom prowadzącym kursy lektorskie w ośrodkach, a szczególnie Rodzicom za ich ścisłą współpracę w tym zakresie.
Także nowi lektorzy wyrazili są wdzięczność na ręce bpa Grzegorza Suchdolskiego, który upoważnił ich do pełnienia tej posługi.
Warto nadmienić, że w ostatnich latach praktyka czytania przez lektorów po formacji ministranckiej nieco przygasła. Tym bardziej cieszy fakt, że do grona tzw. lektorów świeckich dołączą ci chłopcy, którzy do tej pory pełnili funkcję przy ołtarzu jako ministranci.
Dowiedz się więcej o przebiegu wydarzenia z portalu Podlasie24.pl
Serdecznie dziękujemy za zdjęcia p. Kamilowi Skorupce i p. Piotrowi Grabowskiemu.
Na zakończenie przydatne informacje o samej funkcji lektora:
Wspólnota wiernych uczestniczących w liturgii składa się z wielu członków, zorganizowanych i zjednoczonych pod przewodnictwem kapłana. Dlatego w zgromadzeniu liturgicznym obowiązuje zasada podziału funkcji i zadań. Różne działania i posługi są wykonywane przez poszczególne osoby dla dobra wspólnego wszystkich członków. W odprawianiu liturgii każdy spełniający swą funkcję, czy to duchowny czy świecki, powinien czynić tylko to i wszystko to, co należy do niego z natury rzeczy i na mocy przepisów liturgicznych (KL 28). Poprzez swoją posługę w liturgii lektorzy oraz wszyscy inni zaangażowani czynnie w celebrację, powinni stawać się na co dzień prawdziwymi świadkami Chrystusa, któremu służą przy ołtarzu. Swoje czynności powinni wypełniać pobożnie, gorliwie, na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej. Powinni także pomagać ludziom i nieść radość, zwalczać wady, rozwijać w sobie życie Boże, systematycznie poznawać liturgię i żyć nią na co dzień.